Council of Higher Education, 2021 Outstanding Achievement Award

Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Kurt, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni”ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleriyle, YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen toplu akademik yıl açılış törenine Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar yanı sıra YÖK üyeleri, ilgili Kurum Başkanları, Büyükelçiler ve üniversite rektörleri ile öğrenciler katıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılış konuşmaları gerçekleştirdiği törenin sonunda, YÖK tarafından her yıl, “bireysel ve kurumsal” olmak üzere iki kategoride verilen “YÖK 2021 Üstün Başarı Ödülleri” de sahiplerini buldu.

Kurumsal Kategorideki Uluslararası İşbirliği Ödülünü, “Türk – Amerikan Konsorsiyumu ile Doğuştan Bağışıklık Kusurlarının Genomik İncelemesi” başlıklı proje ile üniversitemiz kazandı. Ödül, üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kurt’a, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edildi.

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları  Anabilim Dalı, Allerji- İmmünoloji Bilim Dalı  öğretim üyeleri tarafından, Prof. Dr. Ahmet Özen liderliğinde yürütülmekte olan ikili işbirliği projesi ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) ve TÜBİTAK desteklerini içeren çok sayıda alt projeden oluşmaktadır. Proje sayesinde çok yüksek etki faktörüne sahip dergilerde ortak yayınlar üretilmiştir. “Nature Immunology” gibi yüksek prestije sahip bir dergide  “News and views” olarak duyurulan orijinal araştırma, üretilen bilimin bilim camiasında ne denli yankı uyandırdığının en güzel göstergesidir.

Proje sayesinde ülkeler arasında “know-how” transferi gerçekleştirilmiş, uluslararası patent çıktısı ve direk lisanslanabilir ürün geliştirmeye yönelik somut proje çıktıları sağlanmıştır.  Projenin, ülkemiz Üniversitelerinin bilimsel ölçütlere dayalı sıralamalarda yukarılara çıkmasına ciddi katkı sağlayacağı düşünülmektedir.

QUICK MENU