Dekanın Mesajı

Sevgili öğrenciler, sevgili veliler, değerli meslektaşlarım,

Tıp fakültemizin web sayfasına hoş geldiniz. 

Marmara Tıp Fakültesi 1983 yılında kurulmuş, yalnızca İngilizce tıp eğitimi veren, fakültedeki tıp eğitiminin ulusal düzeyde 2011 yılından itibaren 2023 yılına kadar akredite edilmiş olduğu, birbirinden değerli 300 öğretim üyesi, 600 araştırma görevlisi ve yan dal araştırma görevlisi olan, genç ve dinamik bir tıp fakültesidir.

Burada gözbebeğimiz olan öğrencilerimize Maltepe Başıbüyük’te bulunan ve ülkemizin en donanımlı temel bilimler binasında, multidisipliner yaklaşımla entegre tıp eğitimi uygulamakta dünya düzeyinde bir teorik eğitim verilmektedir. Fakültemizde, eğitime özel uygulamalar (örneğin 2. ve 3. sınıflarda klinik uygulamaya giriş, profesyonellik koridorları, multidisipliner eğitimler, modüller, vb.) bulunmakta, öğrenciler araştırma yapmaya teşvik edilmektedir.Araştırma dendiğinde, öğrencilerimizin yaptıkları çalışmalarını sundukları ve hatta kongre düzenleme becerisi kazandıkları ve bu yıl 19’uncusunu yaptığımız MASCO (Marmara Student Congress)’dan bahsetmeden geçemeyiz. Bu yıl öğrenci kongremize 52 fakülteden çok sayıda öğrenci katıldı; 130 “araştırma” sözlü ya da poster olarak sunuldu.

Pratik eğitimde ise öğrencilerimiz çok sayıdaki, çeşitli hastaları bizzat görmekte, öğretim üyeleri ile birlikte değerlendirme yaparak, tanı ve tedavi aşamalarını yakından gözlemlemektedirler. Bildiğiniz gibi, Sağlık Bakanlığı ile afiliye, 700 yataklı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde pratik eğitim verilmekte ve yakın zamanda da Maltepe Başıbüyük’teki hastanemiz de faaliyete geçecektir.

Fakültemizde yurtdışı pratikler, seçmeli eğitimler teşvik edilmekte ve desteklenmektedir.

Okulumuzun son sınıfı olan “internlik” döneminde iyi bir pratik eğitim verilmekte, öğrencilerimize hastaları ve klinikleri idare edebilme becerisi ve yeteneği kazandırılmakta, öğrencilerimiz mezun olduktan sonra çalıştıkları yerlerde çekinmeden tüm temel hekimlik uygulamalarını rahatlıkla yapabilmektedirler.

Son olarak tıp fakültesi’ni bitirdikten sonra TUS Sınavı ile girilen Tıpta Uzmanlık Eğitiminde ve YDUS sınavı ile girilen Yan Dal Uzmanlık Eğitiminde ülkemizin en yüksek puan alan birçok mezununun tercih ettiği yerlerden birçoğunun da Marmara Tıp Fakültesi programları olduğunu bilmelisiniz.

Ayrıca Tıp Fakültemizi tanıtan aşağıdaki videoyu da izlemenizi öneririm:


Sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. Hakan Gündüz

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı


Bu sayfa Tıp Fakültesi tarafından en son 05.08.2019 08:20:00 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM