Dekanın Mesajı

Sevgili öğrenciler, sevgili veliler, değerli meslektaşlarım,

Tıp fakültemizin web sayfasına hoş geldiniz. 

Marmara Tıp Fakültesi 1983 yılında kurulmuş, yalnızca İngilizce tıp eğitimi veren, fakültedeki tıp eğitiminin ulusal düzeyde 2011 yılından itibaren 2023 yılına kadar akredite edilmiş olduğu, birbirinden değerli öğretim üyeleri, araştırma görevlileri ve yan dal araştırma görevlileri olan, genç ve dinamik bir tıp fakültesidir.

Burada, Maltepe Başıbüyük’te bulunan ve ülkemizin en donanımlı temel bilimler binasında,  gözbebeğimiz olan öğrencilerimize multidisipliner bir yaklaşımla entegre tıp eğitimi uygulamakta ve onlara dünya düzeyinde bir teorik eğitim verilmektedir. Fakültemizde, eğitime özel uygulamalar (örneğin 2. ve 3. sınıflarda klinik uygulamaya giriş, profesyonellik koridorları, multidisipliner eğitimler, modüller, vb.) bulunmakta, öğrenciler araştırma yapmaya teşvik edilmektedir. Araştırma dendiğinde, öğrencilerimizin yaptıkları çalışmalarını sundukları ve hatta kongre düzenleme becerisi kazandıkları ve geçen yıl 19’uncusunu yaptığımız MaSCo (Marmara Student Congress)’dan bahsetmeden geçemeyiz. Geçen yıl öğrenci kongremize 52 fakülteden çok sayıda öğrenci katıldı; 130 “araştırma” sözlü ya da poster olarak sunuldu.

Pratik eğitimde ise öğrencilerimiz çok sayıda çeşitli profildeki hastaları bizzat görmekte, öğretim üyeleri ile birlikte değerlendirme yaparak, tanı ve tedavi aşamalarını yakından gözlemlemektedirler. Bildiğiniz gibi, Sağlık Bakanlığı ile afiliye, 700 yataklı Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde pratik eğitim verilmektedir. Ayrıca yakın zaman önce Marmara Üniversitesi Prof. Dr. Asaf Ataseven Hastanesi’nin de açılışı yapılmıştır.

Fakültemizde yurtdışı pratikler, seçmeli eğitimler teşvik edilmekte ve desteklenmektedir.

Okulumuzun son sınıfı olan “intörnlük” döneminde iyi bir pratik eğitim verilmekte, öğrencilerimize hastaları ve klinikleri idare edebilme becerisi ve yeteneği kazandırılmakta, ayrıca öğrencilerimiz mezun olduktan sonra çalıştıkları yerlerde çekinmeden tüm temel hekimlik uygulamalarını rahatlıkla yapabilmektedirler.

Son olarak tıp fakültesini bitirdikten sonra Tıpta Uzmanlık Sınavı ile girilen Tıpta Uzmanlık Eğitiminde ve Yan Dal Uzmanlık Sınavı ile girilen Yan Dal Uzmanlık Eğitiminde ülkemizin en yüksek puan alan birçok mezununun tercih ettiği yerlerden birçoğunun da Marmara Tıp Fakültesi programları olduğunu bilmelisiniz.

 

Sevgi ve saygılarımla,

Prof. Dr. Hakan Gündüz

Dekan

 

Ayrıca Tıp Fakültemizi tanıtan aşağıdaki videoyu da izlemenizi öneririm:Bu sayfa Tıp Fakültesi tarafından en son 07.11.2021 19:12:55 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM